Logo SstarWines Jak czytac etykiete Chile
le Vele Terre Cortesi Moncaro 2008
Verdicchio dei Castelli Jesi Classico DOC
Włochy
Verdicchio
Alk: 12,50%
Kolor: b
Nr 8232
www
Legenda (ocena):
8 - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
7 - bardzo dobre, wino z dużą klasą
6 - dobre, interesujące
5 - całkiem niezłe, przyzwoite
4 - słabe
Brak gwiazdki
3 - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami

Inne od Terre Cortesi Moncaro:
le Vele 2010 Verdicchio dei Ca..

Trebbiano 2007 Marche Trebbiano..

mikpaw (2009-09-22) Ocena: 6
Pożegnanie lata białym winem. To w sumie ostatni letni weekend, jest nawet ciepło, więc jak znalazł białe pasuje :) Wino to, jest dalszą zawartością otrzymanej w prezencie paczki. Podobno w Polsce wina tego producenta sprowadza Dekanter.pl - ale chwilowo jest tam tylko jedno czerwone, tego nie ma. Trzy zęby (wł. merli), bo to nie są korony jak początkowo myślałem, tylko zęby architektoniczne (ang. merlon) wieńczące np. baszty, między którymi chronili się niegdyś obrońcy twierdz, symbolizują trzy zamki i winiarnie Moncaro: Montecarotto (stamtąd pochodzi to wino), Camerano i Acquaviva. No czyli, że nie tylko Toskania zamkami stoi, ale Marchia także, jakby się ktoś wybierał, to poproszę o fotkę ;) Samo wino ma bardzo wysoką kwasowość, w tle przebija się owoc - cytrusy jakieś. Goryczkowa końcówka. Drugiego dnia trochę inne wrażenie: w nosie jakby nafta, smar? i może trochę mango (ale to może wina małego kataru;)) W ustach ciągle mocna kwasowość, wręcz paląca. Wydaje się trochę "suche", jest dość długie. Po przełknięciu posmak kwaśnych jabłek. Powiedziałbym, że jest w nim coś niepokojącego, czyżby zwiastowało ciężką zimę? No tych tu na Dolnym Śląsku dawno nie widzieli. Mam kłopot z oceną, bo generalnie bardziej w białych winach pasuje mi takie orzeźwienie i mniej paląca kwasowość (dotychczas stawiałem na Riesling i GV, jako ulubieńców), ale to wino miało chyba "pazur", jak to gdzieś na tych stronach wyczytałem. Ulegnę zatem przeczuciom i dam tą wyższą ocenę :)

deo (2009-09-22)
W końcu ktoś wpisał jakieś normalne wino na Starwines :-) Le Vele to dla mnie pewniak, podobnie jak inne białe wina Moncaro. Tego rocznika chyba nie piłem, ale za kilka poprzednich spokojnie potwierdzam szóstkę. No, może 5,5 a dodatkowe 0,5 za stosunek jakości do ceny. Ono kosztuje 4 euro!
wino8232#9750

mikpaw (2009-09-25)
Według Decantera na Wyspach B. 8,80 funtów, czyli nie tylko u nas takie narzuty ;) A notabene, dostało Brązowy medal 2009 od tego pisma :)
wino8232#9897