Logo SstarWines Jak czytac etykiete Chile
La Grande Annee Bollinger 2002
Champagne AOC
Francja
Pinot Noir 60%
Chardonnay 40%
Cena: 540
Alk: 12,00%
Kolor: m
Nr 13605
www
Legenda (ocena):
8 - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
7 - bardzo dobre, wino z dużą klasą
6 - dobre, interesujące
5 - całkiem niezłe, przyzwoite
4 - słabe
Brak gwiazdki
3 - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami

Inne od Bollinger:
Special Cuvee NV Champagne Pino..

Special Cuvee NV Champagne Pin..

Rose NV Champagne Pinot Noir, ..

Special Cuvee NV Champagne Pin..

Special Cuvee NV Champagne Pin..

Rose NV Champagne Pinot Noir, P..

Rose, Brut 2002 Champagne Pino..

Vieilles Vignes Francaises, Bl..

La Grande Annee 2000 Champagne..

La Grande Annee 1999 Champagne ..

La Grande Annee 1997 Champagne..

Vieilles Vignes Francaise,Blanc..

star (2012-06-04) Ocena: 7
Her name is Boll, Jacques Boll, dokładniej to Madame Jacques, a tak naprawdę to Madame Jacques Bollinger. Ależ to historia! Dziś uderzają mocno, pociskiem z szampana, w nowym Bondzie, jest już nawet projekt, ale cicho sza! Nikt nic nie wie. Wszak to agenturalne zagadnienia;-)

Szampan dobry, zrównoważony, dojrzały. Trochę szybko się wybąblował, ścieżka bąbelków w Special Cuvee ładniejsza, ale kto by się bąbelkom przyglądał, chyba tylko jakiś sommelier? Pinotuje w nosie bardziej niż Special Cuvee, choć w tym roczniku nieco mniej dali Pinota, odrobinę mniej niż 2/3, bo okazał się zbyt mocny ponoć. Jest też w nosie, czyli w aromacie, ciut brioszki, jak to mawiają Francuzi, czyli charakterystycznych dla domu nut piekarnianych. Perfumowany mocno ten szampan. Fajny ma też posmak, historia tak szybko się nie kończy. Lepsza równowaga niż w Special Cuvee, pitym równolegle zresztą. Ciemniejszy od niego, co nie dziwi, ze względu na bardziej zaawansowany wiek, może też wskazuje lekkie (zamierzone?) utlenienie. Fajny osad czuć. Dojrzały dość. Szukają i znajdują w nim kremową fakturę, ale Meursault with bubbles, jakby chcieli to jednak nie jest;-) Dobry szampan. Póki co 7, może innym razem, a może z innej butelki, czy w innym kontekście 8 by padło, kto wie? Intensywniejszy niż la Vieilles Vignes Francaises. Wojtek Bońkowski stwierdził, że to najlepszy Grande Annee jaki pił: wspaniale pełny, wręcz nadobny i jednocześnie kwasowo ostry jak żyletka, miodowy i mineralny zarazem .

Disclaimer: jadłem i piłem, z naciskiem na to drugie, na zaproszenie Centrum Wina. Dla takich degustacji warto żyć, choć lepiej by było sam na sam się z tymi butelkami spotkać;-) Ceny nie znam, skopiowałem z poprzedniego 2000 rocznika, ale może być drożej, a może taniej? @Centrum Wina

star (2012-06-04)
Dwie sceny? Much ado just about two shots?
wino13605#41585

star (2012-06-04)
Etykieta taka jak zawsze. Etykieta rzecz ważna.
wino13605#41598

star (2013-01-10) Ocena: 6
Kolejna próba, aby poczuć się jak Bond, chyba nie do końca wypaliła:-( Tym razem w paryskiej piwnicy Grains Nobles pośród innych Cuvees de Prestige z Anne-Marie Chebbert je próbowałem, a potem była popitka, do jedzenia i w ogóle, więc tym razem to żadna degustacja, a popijawa raczej;-) Potwierdzam, że 60% Pinota, w beczkach dojrzewa sobie ten szampan. Znowu, jak w innych prestiżowych szampanach, szybko zniknęły bąbelki, brak ścieżki, quo vadis? Czyżby znowu utlenienie? Ktoś mówi dla odmiany, że redukcja;-) Dużo ciała, jak na szampańskie standardy, da się pić, ale bez (większej) przyjemności. Ocena 6. Aromatycznie lekko czekoladowe, do tego orzech laskowy. Smaczne i goryczkowe po pewnym czasie się zdaje 6-7, człowiek się przyzwyczaił. Mówią, że do dobre czekolady, rocznikowej oczywiście, by pasowało. Czy ja wiem? Wspominają truskawki, czerwone owoce i ale gotowane, jabłka i pieprz w aromacie. Jeszcze jedno wrażenie, że słąbe na 5, gorzkie, orzechowe i utlenione. Ktoś wspomniał o aromatach tiramisu, kawy (mocca) i miodu, a także śmietany. Inny dodał, że drewno dominuje i śliwką pachnie. Z pewnością nie jest to klasyczny owocowy i pienisty szampan. Na ile dojrzały, a na ile przejrzały nie mi decydować Ocena overall to 6, biorąc pod uwagę wahania formy degustatora;-)
wino13605#46302

star (2013-01-10) Ocena: 5
71% z Grand Cru, reszta klasy Premier Cru. W październiku 2010 odczopowano je i zabutelkowano. Jednym słowem kontra!
wino13605#46303

star (2013-01-10)
Anne-Marie Chabbert bardzo ciekawie mówiła o szampanach, wszyscy wsłuchani! Kilka szampanów tu z nią spróbowali.
wino13605#46304