Logo SstarWines Jak czytac etykiete Chile
Martin Codax 2010
Rias Baixas DO
Hiszpania
Albarinho
Cena: 51
Alk: %
Kolor: cz
Nr 13534
www
Legenda (ocena):
8 - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
7 - bardzo dobre, wino z dużą klasą
6 - dobre, interesujące
5 - całkiem niezłe, przyzwoite
4 - słabe
Brak gwiazdki
3 - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami

Inne od Martin Codax:
Vento de Invierno 2013 Bierzo ..

Cuatro Pasos 2007 Bierzo Mencia

Cuatro Pasos 2006 Bierzo Mencia

Martin Sarmiento 2003 Bierzo Me..

star (2012-05-15) Ocena: 7
Do tej pory Martin Codax na SW występował w roli reprezentanta Bierzo i odmiany Mencia. Tym razem przyszło w Winny Wtorek przedstawić nam Rias Baixas z Albarinho. Tamtych nie piłem, ale to pyszne. Dało radę obok Manzoni Bianco. Kwasowe, gęste, niezbyt garbnikowe, ale słone... ciężko od skojarzeń z ostrygami się uwolnić. Trochę do win z Santorini podobne. Ciężko ocenić, ale bardzo mi się podobało. Na fali entuzjazmu więc pojedziemy. O soli już mówiłem, ale dodam, że do soli też dobre - sole cuore e amore.

Nie znam sensu wyrażeń morskiego języka takich jak: węzeł, mila, wiatr północno-wschodni. Po prostu podróżowałem statkiem, uprzejmie i wygodnie i zawsze klaskałem, kiedy innym coś się podobało. @Pinot

rurale (2012-05-15)
Ja też klaskałem po wyczynach Urbańskiej w Bitwie Warszawskiej. Klaskałem bo inni klaskali. I teraz strasznie się tego wstydzę.
wino13534#41022

star (2012-05-15)
Kto chce kupić fotografię? Tanio sprzedam;-) Cena do negocjacji. Gursky może spać spokojniej. Więcej niż za Rhein II nie wezmę. Myślę sobie, że cena tak z środka stawki będzie uczciwa;-) Photo: Andreas Gursky, Rhein II, 1999, C-print mounted to plexiglass in artist's frame, 81 x 140 inches.
wino13534#41023

star (2012-05-17)
Na fotkę nikt się nie skusił. Trudno, będę dalej próbował. Nic to Baśka. Solidna praca w drugim szeregu kiedyś musi popłacić. Nie każdemy Gursky na imię. Nazwisko też mam zresztą jakby inne. My tu o pierdołach, a tymczasem inni wtorkowicze, ci winni, także różne Albarinho/Alvarinho próbowali. Dodam, że moje po przemrożeniu nadal było dobre, nie degorżowałem, choć lodowy czop się utworzył, w szyjce, gdzie węziej więc zimniej, a jakże! Nuty aromatyczne nieco mleczowe - zielone plus mleczne jakieś. Zielsko w mleku znaczy.

A wracając do najlepszych win, to dodam, że ESTREIA ALVARINHO GRANDE ESCOLHA od Adega Cooperativa de Ponte da Barca z Vinho Verde DOC, z rocznika 2011, o alkoholu rzędu 12%, importowanym prawdopodobnie niedługo przez Kia Ora oraz Portugalski Świat Nie jest już typowym verde – ma nieco mniejszą perlistość, bardziej kompleksowe aromaty, sporą zawartość alkoholu (zatem mniej cukru resztkowego). Bardziej należy je określić jako świeże, dobrej klasy wino białe z północnej Portugalii. W nosie cytrusy, agrest, trochę świeżo skoszonej trawy i pokrzywy. W ustach podobne smaki i bardzo świeże wrażenia (dominuje kwasowość, ale jest też delikatny garbnik). Pije się dość łatwo – zwłaszcza w upał. Doskonale łączy się z rybami, owocami morza, serem owczym oraz kozim. Warto spróbować, gdy tylko będzie okazja.

wino13534#41089

star (2012-05-17)
Kolorystycznie pasuje do wątku. Bobby Fischer comes home. Iceland. Ciekawe miał życie. Zwycięski mecz ze Spasskym w dobrym roku 1972, dla Tokaju;-), obfitował w emocje. Tu cała kolekcja partii ze Spasskim. Partia z Byrnem w młodości określana jako mecz stulecia.
wino13534#41091

star (2012-05-17)
Pomysłodawca tego Winnego Wtorku, autor bloga BialeNadCzerwonym wybrał Albarinho z Rias Baixas od Santiago Ruiz, które określił jako bliskie ideału, a jest takie jak jego etykieta. Na pierwszy rzut oka nieco krotochwilna, patrząc wnikliwiej mówiąca o zaletach swojej małej ojczyzny. Santiago Ruiz jest świeże, cytrynowo-kwiatowe. Wchodząc głębiej poczujemy książkowe aromaty kredy i fajną mineralność. Wino to można pić zarówno szklankami chcąc ukoić pragnienie jak również powolnie doceniając każdy kieliszek. Ja wypiłem dość szybko popijając promocyjne ślimaki z Lidla. Jak na razie to najciekawsze dla mnie wino tego kapryśnego prawie lata.
wino13534#41101

star (2012-05-17)
Zainspirował go Magazyn Wino opisując w ostatnim numerze Galicię, co ładnie zilustrował poniższą fotografią. O odmianie Albarinho jako o małym księciu pisał także Mariusz Kapczyński na Vinisferze.
wino13534#41103

marwin (2012-05-17)
@star. Magazyn Wino również mnie natchnął, przywołując sentymenty. Caldo gallego, to zupa, która kojarzy mi się nie tylko z Galicją, ale również z wakacjami w dzieciństwie u babci na wsi. Co prawda w Magazynie piszą o zupie gotowanej na wołowinie, ale ja tam jadałem również wersję na oliwie. Moja babcia robiła na smalcu. Smak ośmiornicy na ziemniaku z papryką - bezcenne. Zajadałem gdzie tylko była okazja. Jedno i drugie danie świetne z albarino.
wino13534#41105

star (2012-05-18)
Tym razem głos oddaję Winniczkowi: Tak się składa, że butelka degustowana przez nas została kupiona w Poznaniu na Dolnej Wildzie w restauracji SPOT (tam swój sklep prowadzi importer Vinola). Do tego wina jedliśmy w Poznaniu barwenę - połączenie bardzo nam wtedy pasowało. Dalej na swoim europejskim, pełną gębą blogu pisze tak: Degustowaną przez nas butelką była Almuina Rias Baixas DO 2009, Bodega Pazo Almuina . Niestety, nie znaleźliśmy żadnych informacji o producencie. Wino jest kupażem dzisiejszego bohatera Winnych wtorków, czyli Albarino, z inna lokalną odmianą - Treixadura. Nie podano w jakich proporcjach, ale ponieważ na etykiecie widnieje nazwa apelacji Rias Baixas to oznacza, że Albarino jest co najmniej 70%. Wino zaskoczyło nas bardzo złotym, pięknym kolorem, kieliszek wypełnił się też małymi bąbelkami. Nos z początku bardzo delikatny - wapienno jabłkowy. Jest jakby lekko słodki z dodatkiem cytryny. W miarę jak się rozwijał stawał sie bardziej intensywny. W ustach wino było wpierw lekkie o małej kwasowości przechodzące w bardziej słodkie gruszkowe klimaty. Końcówka dosyć jabłkowa z goryczą z tyłu. Styczniowa degustacja tego wina zdawała się nam dostarczyć więcej emocji. Przy okazji tej próby zabrakło nam trochę charakteru i mocniejszych aromatów, z których słynie Albarino. Reasumując wino jest dobre, ale nie powala na kolana. 85/100 Cena 45 PLN. Na koniec i na początek wyżywa się kulinarnie, bo w końcu to Winniczek, a nie Winniwtorek jest.
wino13534#41146

star (2012-05-21)
Głosujmy na najlepsze Albarinho/Alvarinho: http://www.sstarwines.pl/drupal-6.10/node/652 a jakby ktoś chciał jeszcze jakieś dorzucić to dajcie znać!
wino13534#41198