Logo SstarWines Jak czytac etykiete Chile
Budai Nyakas 2007
Budajenő
Węgry
Irsai Oliver
Cena: 27
Alk: 12,00%
Kolor: b
Nr 8457
www
Legenda (ocena):
8 - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
7 - bardzo dobre, wino z dużą klasą
6 - dobre, interesujące
5 - całkiem niezłe, przyzwoite
4 - słabe
Brak gwiazdki
3 - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami

Inne od Nyakas:
Budai Chardonnay 2014 Buda Ety..

Rose 2014 Buda Etyek Merlot, K..

Budai Chardonnay 2009 Buda Etye..

Budai Sauvignon Blanc 2009 Buda..

Budai Irsai Oliver 2009 Etyek ..

Budai Chardonnay 2007 Buda Ety..

mikpaw (2009-10-31) Ocena: 5
Jest aromatycznie, winogronowo, z akcentem słodkich jabłek (chyba podobnie jak w muszkatach). W smaku zdecydowanie smak białych winogron dostępnych w polskich warzywniakach. Jest kwasowość i delikatna goryczka w końcówce. Bardzo blada barwa, wręcz przezroczystym to wino się zdawało. Wszystko jest ok, ale czy to warte swojej ceny? Wino dostało brązowy medal International Wine Challange 2008, więc chyba tak... Dla nas 5 z plusem. @Grand Cru dobrewina.pl

gp (2009-10-31) Ocena: 4
A "dla nas", bo przypadkiem ktoś na s ugościł tym wynalazkiem, mocne cztery (z chęcią na trzy). To wyjątkowo puste wino, mimo braku technicznych wad...
wino8457#11399

mikpaw (2009-10-31)
Znów wychodzi problem w ocenami, a zwłaszcza z ich interpretacją i (bez)sensem tego wszystkiego. No bo zgadzam się, że między winami bywa "rów Marjański" i jak to uwzględnić w ocenach 3-8 (gdzie 3 jest zepsute, a 4 niedobre)? Gdybym miał to wino porównywać z Verdicchio, czy białym Bordeaux, które tutaj oceniałem, to nie wiem czy w ocenie 3 to wino by się zmieściło, raczej niżej by było;) Ale wg mnie takie porównania (w przypadku tak prostego systemu oceniania) nie mają sensu. I można takie wino porównać z "czymś" podobnym i tu mi się muszkat skojarzył (nawet pewna literatura dostępna na naszym rynku klasyfikuje te wina razem - "Wino" autorstwa Julie Arkell). A z dwóch, które tu oceniałem wcześniej oba były znacznie gorsze od tego, stąd m.in. taka ocena. Z drugie strony czego oczekiwać po tej odmianie? Z tego co wyczytałem to większość by się zgadzała z tym co tam wywąchałem i wysmakowałem, a że sama odmiana raczej nie daje win ciekawych (cytat niedosłowny za Winami Europy), to czy te wina należy przemilczeć?, czy też dawać niskie oceny i się "nie cackać"? Ot takie pytania mi się zrodziły, bo już od jakiegoś czasu pojawiają się głosy "pytające" odnośnie do systemu oceniania.

I na koniec dodam, że wino było pite w towarzystwie znajomych raczej nie przepadających za tym trunkiem, a jednak się spodobało i zostało szybko wypite. Pełna zgoda, że wino to osób "z obyciem" nie zachwyci, ale pro publico (bono?) może chyba być ;)
wino8457#11420

mikpaw (2009-10-31)
Inna sprawa (poruszona w innym wątku), kto normalny daje winom oceny? Zgadzam się z tym stwierdzeniem całkowicie. Od siebie dodam tylko, że sstarwines mnie zwiódł i oceniłem jedno i... ;)
wino8457#11421