Logo SstarWines Jak czytac etykiete Chile
Qupe 2006
Central Coast AVA
USA
Syrah
Cena: 60
Alk: 13,50%
Kolor: cz
Nr 3520
www
Legenda (ocena):
8 - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
7 - bardzo dobre, wino z dużą klasą
6 - dobre, interesujące
5 - całkiem niezłe, przyzwoite
4 - słabe
Brak gwiazdki
3 - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami

Inne od Qupe:
2007 Central Coast Syrah

sstar&let (2008-11-15) Ocena: 7
Szkoda, że tak dobre butelki zza oceanu trafiają do nas tak rzadko i incydentalnie. Nie ma to jednak jak znajomi, albo znajomi znajomych, którzy wynaleźli tę butelkę w jakimś sklepie na nie tak bardzo dzikim zachodzie. A nie było to aż tak łatwe bo butelki od Qupe nie zalegają supermarketowych półek. A samo wino jest typowym vin de plaisir czyli winem na dziś. Nie trzeba czekać latami aby się przekonać o jego klasie, ani doszukiwać się ukrytych walorów. Jest smaczne, jest krągłe, choć bynajmniej nie sztampowe. Faktem jest, że nie ma kręgosłupa ale przecież bezkręgowce też bywają sympatyczne. Oby więcej takich butelek zawitało na naszym rynku, tym bardziej, że cena wydaje się zachęcająca.

sstar&let (2008-11-27)
Wino przyniósł i opisał na swej stronie Vinisfera sofanes. Topowe wino posiadłości Qupe nosi nazwę Ben Nacido Hillside Estate i zgarnia rokrocznie powyżej 90/100 u Parkera. Ci którzy próbowali DRC, Kruga i Harlana (niejaki Taylor Antrim) zapamiętali jednak właśnie to wino!
wino3520#1520

sstar&let (2009-06-24)
O Qupe a propos filmu Bezdroża (Sideways) pisze w Przekroju Marek Bieńczyk, cyt.: "Zwróćcie, proszę, uwagę, kiedy pójdziecie do kina (bo nie można przecież zajmować się tylko winem), to wkrótce po tej scenie, jak on zamawia dla siebie i kumpla Qupé Bien Nacido. I może dostrzeżecie też rocznik, byłoby super."
No i jak ktoś wie może jakie roczniki były serwowane w Bezdrożach? Nie tylko Qupe, ale Biały Koń w McDonaldzie i inne Pinoty;)

wino3520#7474

sstar&let (2009-09-25)
Oprócz czerwonej winorośli Bob Lindquits uprawia także białe winogrona: przytłuste pewno Marsanne w winnicy Los Olivos oraz Rousanne z nerwem (bardzom ciekaw!) w winnicy Stoltman. Jak piszą w 1001win (nie mylić ze 101win, bo to książka jest nie ) wybiera wina w degustacji w ciemno przez zapach: "w jaki pachnie skała w rozpadlinie skalnej (pewno chodzi o pękniętą skałę) lub jak pachnie ulica po deszczu". To pewno a propos mineralności, ulubionym ostatnio pojęciu;)

Bon Lindquist, który pośród spalonej przez słońce ziemi uprawia rodańskie odmiany należy do grupy Rhone Rangers, która nieodmiennie kojarzy mi się z jeźdźcami z filmów opartych na prozie Tolkiena czy też jeźdźcami niekoniecznie Apokalipsy, z których pierwszy niesie ci ziemię, drugi pewno owoc, trzeci beczkę, kłócąc się z czwartym, który coś tam bredzi pod nosem o kadzi stalowej;) A teraz poważniej.
wino3520#9881

sstar (2010-07-15)
Na etykiecie widnieje Robert (dla kolegów Bob;) N. (a co to?) Lindquist (widać, że hokeista;). Butelkują te wina w Santa Maria w Kalifornii, ale grona pochodzą z dość sporego obszaru Central Coast (na mapie, ze strony producenta). Będąc ostatnio w Kanadzie nie mogłem nie kupić raz jeszcze tej flaszki, dziś ją w piwnicy nawet wziąłem do ręki, ale odłożyłem z powrotem. W Kanadzie dość powszechnie ta Syrah występuje. Message z kontry: According to the surgeon general, women should not drink alcoholic beverages during pregnancy because of the risk of birth defects. Consumption of alcoholic beverages impairs your ability to drive a car or operate machinery, and may cause health problems. Ciekawe czy i do nas przyjdzie takie kontretykietowanie?
wino3520#19057

Antonioni (2010-07-15)
Powiększenie. To enlarge.
wino3520#19058

peyotl (2010-07-16)
Kiedyś tamtędy jechałem i nic, kurczę blade, nie wiedziałem o winie. Nawet zwiedzałem winnicę jako miejsce produkcji... rodzynek! Ha.
wino3520#19069