Logo SstarWines Jak czytac etykiete Chile
Bianco La Spinetta 2011
Langhe DOCG
Włochy
Sauvignon Blanc
Cena: 199
Alk: %
Kolor: b
Nr 15624
www
Legenda (ocena):
8 - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
7 - bardzo dobre, wino z dużą klasą
6 - dobre, interesujące
5 - całkiem niezłe, przyzwoite
4 - słabe
Brak gwiazdki
3 - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami

Inne od La Spinetta:
Bricco Quaglia 2015 Moscato d'..

Vigneto Starderi 2012 Langhe N..

Lidia 2011 Piemonte Chardonnay

Vigneto Bordini 2011 Barbaresc..

Vursu Campe 2011 Barolo Nebbio..

Bricco Quaglia 2010 Moscato d'..

Biancospino 2009 Moscato d'Ast..

Il Nero di Casanova 2008 Tosca..

Bricco Quaglia 2007 Moscato d'..

Riserva 2007 Chianti Sangioves..

2002 Barbaresco Nebbiolo

Pin 2001 Monferrato Nebbiolo 65..

Sezzana 2001 Toscana Sangiovese

Superiore, Bionzo 2001 Barbera..

Pin 2000 Monferrato Nebbiolo 65..

Vursu Vigneto Campe 2000 Barol..

Superiore, Bionzo 1999 Barbera ..

Vursu Starderi 1999 Barbaresco ..

sstar (2015-08-23) Ocena: 6
Czy wino może dobre, ale być zbyt odmianowe? Wg Marka Bieńczyka może i owszem, a tu mamy przykład takiego wina. Rzeczywiście wino przypomina sauvignon blanc, wg mnie nowoświatową wersję tego wina i jak rozumiem, to miał na myśli Marek Bieńczyk na degustacji w Centrum Wina. Czy to zarzut? Dla większości nie, nawet zaletą być może. Ale dla kogoś kto się na krzesanym kamieniu win z Pouilly Fume wychował, dla kogoś dla kogo archetypem jest loarskie wcielenie tej odmiany, mniej buchające zielonością, a bardziej powściągliwe i przywołujące wrażenia mineralnego terroir, jak najbardziej odmianowość może zamienić się w niedoskonałość. Co było zamiarem producenta, do czego on pije? Ciężko stwierdzić, a wino w mojej ocenie zwyczajnie dobre i zupełnie niekontrowersyjne, czego nie można powiedzieć o wszystkich próbowanych tego dnia winach Spinetty. Oczywiście w tej cenie ciężko konkurować z Cloudy Bay za połowę tej kwoty. Tu mój wybór byłby oczywisty. @Centrum Wina

star (2015-08-23)
Na Winezji https://winezja.pl/wino/la-spinetta-langhe-bianco-sauvignon piszą tak:

Charakteryzuje się intensywnym aromatem siana, zielonych ziół i skórki cytryny.

Orzeźwiające i lekkie wino zostało wypełnione również mineralną nutą w tle. Nie zabraknie także bukietu cytrusów, grejphruta i estragonu.

La Spinetta leżakuje 12 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu. Produkuje się ok. 3 000 butelek rocznie.

Przy okazji ciekawa historia o różnicach w ocenach. Nie tylko my maluczcy pięknie się w nic różnimy. Tomasz Kolecki-Majewicz autorytatywnie stwierdził, że zupełnie niepodobne do białych Bordeaux. Ja tam znam się mało na białych bordeaux, ale zawsze zdawało mi się, że one kupażem stoją i semillon odgrywa swą niepoślednią rolę. Przychodzi spóźniony Tomek Prange-Barczyński i równie autorytatywnie rzuca, że przypomina mu białe Bordeaux... i zaczęła się jatka i tłumaczenie, że pod zielenią, która jest i owszem czuć jednak cytrusy i stąd skojarzenie. Nie odzywałem się, bo mi nijako po głowie Bordeaux nie chodziło, a jedyne do czego mogłem je odnieść to Loara, ale nie pasowało, no i nowy wspaniały świat - nowa zelandia, tu już bliżej, choć może chodziło im o beczkowe sauvignon i tu rzeczywiście bliżej do idei Bordeaux, a bywają przecież i takie bordosy, gdzie semillon jak na lekarstwo.
wino15624#527197