Logo SstarWines Jak czytac etykiete Chile
Les Petits-Monts Premier Cru Domaine Francois Gerbet 2012
Vosne-Romanee AOC
Francja
Pinot Noir
Cena: 160
Alk: 13,00%
Kolor: cz
Nr 15573
www
Legenda (ocena):
8 - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
7 - bardzo dobre, wino z dużą klasą
6 - dobre, interesujące
5 - całkiem niezłe, przyzwoite
4 - słabe
Brak gwiazdki
3 - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami

Inne od Domaine Francois Gerbe..:
Grand Vin de Bourgogne 2012 Vo..

Vin de Bourgogne 2012 Bourgogn..

Aux Reas 2012 Vosne-Romanee Pi..

Grand Cru 2012 Echezeaux Pinot..

star (2015-07-26) Ocena: 7
Ostatnie z próbowanych win Gerbet, w Vosne-Romanee. Fotki etykiety brak, ale mam winnicę. Najkrócej od krzyża w głąb do lasu w lewo, tam by to było. Sam krzyż jest pomiędzy winnicą la Romanee Conti (za nią la Romanee tam gdzie zasłania drzewo:-), a Richebourgiem, które kończąc się przechodzi za miedzą w Petits-Monts. Sąsiedzi też nieźli, na prawo Cros Parentoux, m.in. Meo-Camuzet, na lewo zaś Aux Reignots.

O Cros Parentoux pisał Marek Bieńczyk http://blogi.magazynwino.pl/bienczyk/2010/10/24/witaj-swiecie/ O jednym, którego nie piłem: Cros Parentoux. Legendzie niewiele mniejszej od win z Domaine Romanée-Conti. Wszyscy święci, nie napiję się tego nigdy, nawet gdyby Popielski (który dla burgundów robił kiedyś może najwięcej w Polsce) został świętym Franciszkiem, bo Cros Parentoux wiąże się z nazwiskiem wspomnianego wyżej Henri Jayera. A Jayer nie żyje. Teraz robi wina jego kuzynek, Emmanuel Rouget (nie tak drogie na wyjściu, pod 100 euro + spekulacja). No i spory kawałek parceli ma Méo-Camuzet (250 euro na wyjściu). Te od Jayera, legendarne, sięgają 2-3 tysięcy euro. Cros Parentoux leży nieco wyżej niż inne wielkie grand cru z Vosne-Romanée, z którymi graniczy; cros znaczy: zapadlina; tak właśnie wygląda, jak płuca gruźlika, lekko zapadnięte w dół. W 19 wieku słabiutko parcelkę ceniono, po wojnie topinambury posadzono. Pyry, rozumiecie! Dopiero Henri Jayer obudził geniusz miejsca. Teren spadzisty, dość piaszczysty w przeciwieństwie do sąsiadów, gleby z bardzo dużą kwasowością. Nie jest taki aksamitny, jak Romanée-Conti, jest bardziej mineralny i bardzo długowieczny. Faux dur, mówi o nim Méo-Camuzet; to znaczy: niby brutal, a w środku miękki i dobry. Jak Marlowe Chandlera. O którym już niedługo więcej, choć nie pija burgundów. Tymczasem dobranoc, członkowie RPB! Wszyscy trzej, jak tu jesteśmy, idziemy spać i śnić. Sen służbowy: o Cros Parentoux. Aha, miałem wyjawić sekret, może jutro. @Caveau Gerbet

star (2015-07-26) Ocena: 6
No więc to nie jest tak, że każde Cros Parentoux (malutka winnica) jest super, to od Meo-Camuzeta może być średnie, to od Jayera nie wiem, nie próbowałem, nie pytajcie więc. Ale miałem coś o Petits-Monts napisać. Ładne, delikatne. Piżmo w nosie. Ocena 6+, zerka w kierunku 7. 38E w piwnicy w Vosne-Romanee. To wino dobrze odzwierciedla kierunek pań Gerbet. Finezja zamiast siły. Fotka w zbliżeniu, generalnie po prawej to Richebourg, tam gdzie się kończy zaczyna się Petits-Monts. Po lewej na wysokości końca les Richebourgs, jest koniec la Romanee, natomiast la Romanee-Conti skończyło się w połowie, może ciut dalej les Richebourgs, które rozparcelowane są między wielu winiarzy, na pewno więcej niż dziesięciu.
wino15573#526888

star (2015-07-26)
Mapę zapodam do kompletu (pralinka)

Cultivant le secret à l'envi, le Domaine de la Romanée Conti est l'objet d'un film, "Quatre saisons à la Romanée Conti" diffusé ces jours-ci sur France 3 (1).

Le réalisateur, Thomas Bravo-Maza, journaliste à La Revue des vins de France, rencontré dernièrement tout près du domaine, à Vosne-Romanée (Côte-d'Or) a mis trois ans pour convaincre Aubert de Villaine et Henry-Frédéric Roch, les cogérants, à promener sa caméra dans les vignes et la cuverie.

wino15573#526889