Vino Nobile di Montepulciano

Wojtek pisze na WI o Vino Nobile di Montepulciano w artykule Noblisse Oblige: Wina są ciężkawe, beczkowe, twarde, bez wspaniałej finezji i kwasowej struktury, która tak wspaniale wyróżnia najlepsze Chianti. i ciężko z nim się nie zgodzić. GP już dawno mówił mi, żebym sobie z tym Nobile z Montepulciano dał spokój;-) Zachwyciła mnie kiedyś Riserva od Fattoria del Cerro z nietypowego 1997 rocznika kupiłem skrzynkę, wypiłem zbyt szybko. 93 punkty w WS smakowały jak nigdy;-) Fotka ze Sieny aut. MDobro.

41.JPG

Ostatnie moje doświadczenia z tymi nobliwymi winami były dość podobne do wcześniejszych Wojtkowych, świeżości Chianti brak, a czaru i głębi Brunello w nich też nie odnalazłem. Wojtek pisze Vino Nobile nie jest tak potężne jak Brunello, ale mocniejsze, pełniejsze i miększe niż Chianti, zatem będzie odpowiednie dla tych, dla których Chianti jest zbyt kwaskowate i cierpkie. ale to pewno uogólnienie, które może wysypać się na konkretnych, bardziej miękkich:-) przykładach. Na szczęście ponoć Vino Nobile 2009 nie smakują tak źle, jak te sprzed roku, a Riserva 2008 wypada już całkiem nieźle. Oby miał rację! Mi ciężko wyrokować piłem za mało tych butelek. Przegląd rynku to come. Z dostępnych u nas producentów:
Boscarelli w Salute, choć bywał kiedyś w DobreWino.pl, u Mielża Dei, które mnie ostatnio rozczarowało przyznaję się bez bicia, szczególnie w porównaniu z Brunello od Siro Pacenti, ale to już inna półka cenowa, Contucci u Caviste, a Canneto w Vininova, zatem także we wrocławskiej restauracji na Więziennej, która z nimi współpracowała, a La Braccesca w Centrum Wina. Przyjrzyjmy się w detalu VNdM na SW: Widać, że warto wymienić jeszcze pierwsze skrzypce w winach (że Wojtek o skrzypcach zapomniał?), czyli Avignonesich z Wine4you.pl, którzy odpaliki Winomaniaka, a także w EuroWino.pl. W Lidlu jest też, a może było Nobile z Gaggiano, Cecchi mi się kojarzyło z Wine4you także, ale to jak widać inny potentat Piwnica Wybornych Win, czyli sklepy Fine Wines & Spirits. Fanetti chyba u nas nie ma jeszcze, ale historyjka Rurale warta lektury, a Pascale znany z kina raczej;-) Fattoria del Cerro, o której wspominałem, od giganta Saiagricoli jednak jest w Polsce u Cavista. Gattavecchi wiadomo, na śmietniku. Ale to nie ma związku z jakością! U nas Gattavecchi w Veeneo.pl, Rurale koniecznie musisz kupić;-) Icario nie znalazłem w pl, może ktoś będzie miał więcej szczęscia? La Bandita e Lunadoro Rurale przywoził chyba z zagranicy, zabawne etykiety. Poliziano niestety tylko w wersji fulll wypas Asignone w Vinotece 13 czeka. Melini nie wiem gdzie kupić, a znany i duży to producent:-( W końcu Nottola w Magia del Vino, jak tu pisaliśmy. Ruffino w DobreWino z posiadłości Lodola Nuova. Salcheto w Rubikonie, w dwóch wersjach. Tenuta il Faggeto nie wiem, gdzie kupić, Temi przytargał z zagranicy. Tenuta Valdipiatta też u nas nieobecna, choć robią ambitne Vigna d'Alfiero, zwykle na poziomie cru z rezerw, do których oprócz Vigna d'Alfiero Valdipiatty zaliczyć można Asignone Poliziano, Antica Chiusina Fattori del Cerro, Bossona Dei, Noccio dei Boscarelli, czy Grandi Annate Avignonesi. Jak widać wyszła nam, dzięki użytkownikom SW, całkiem ładna reprezentatywna próbka Vino Nobile di Montepulciano, a nie żadna degustacyjna żenada. Próbek nikt nie nadsyłał, jedliśmy na własny koszt;-) Może warto zrewidować ta krzywdzącą nieco opinię, którą z Wojtkiem ukuliśmy na podstawie ostatnich degustacji. Tym bardziej, że nie są to wina degustacyjne, twarde, którym kilka(naście?) la w butelce i kawał steka z (niekoniecznie alla fiorentina) z pewnością posłuży!

Comments

Deszcz

Fajna fotka.

Toscana - sole

Toscana - sole, cuore e amore Wink

Valdipiatta

Valdipiatta, czyli obok Poliziano (Asinone), Fattorii del Cerro (Antica Chiusina) topowy producent (Vigna d'Alfiero) zawitała do Polski. Marek Kondrat ją przywiózł, winorośl w okolicy Montepulciano do niego przemówiła i mamy - za ok. 120zł zwykłe Nobile. Jest jeszcze Avignonesi (50&50 z Capanelle z Merlotem mieszają).