Blisko od szosy

Co można kupić przy drodze? Bywając jedynie przejazdem w Czechach, Austrii, Słowenii, Chorwacji? Ambicji za wiele nie mam, aby to wyjaśnić, ale kilka fotek, które pstryknąłem wrzucę i z wami moimi ulotnymi wrażeniami się podzielę.

Czechy

DSC08067.png

W Mikulovie tuż przy trasie hotel i restauracja Marcincaka. Obowiązkowo.

DSC08081.png

Do wyboru Pinoty klasyfikujące się do nowo stworzonych reguł VOC, stworzonych przez kilku inżynierów z Moraw oraz kilku innych producentów, tych najbardziej znanych i uznanych przez winną społeczność. Są także wina lodowe - z przemrożonych i słomowe - w podsuszonych gron, słodkie i niestety drogie. W końcu, już wkrótce Palava.

DSC08056.png

Austria

DSC08156.png

Stacja benzynowa Shella, za Wiedniem, gdzieś w górach, blisko Słowenii.

DSC08159.png

Co my tu mamy? Jest obowiązkowo Steinferfer i Federspiel z GruVe i Rieslinga z Wachau, a jakże. Jest modny Hillinger ze swoim Blaufrankisch oraz Servus, mówi nerwus. Do tego Bardolino i Soave, bo jakże by inaczej, lekko i niezobowiązująco. Jest też mniej oczywisty Weiss-Burgunder od anonimowego Stift Kloster Neuburg. Tanio nie jest.

DSC08157.png

Słowenia

DSC08170.png

Tuż za granicą z Austrią. Grek wraca do domu, zagubiony, na motorku.

DSC08169.png

Półka z winami słoweńskimi i mniej anonimowości niż na austriackiej stacji benzynowej. Jest dobrze. Movia, Santomas, na wyższej niewidocznej Gravner i stare 30-letnie porto od Kopke. Sporo ekscytacji. W drodze powrotnej z pewnością chciałbym abyśmy się tam zatrzymali na dłużej. Przynajmniej na tyle aby wrzucić kilka flaszek do bagażnika.

DSC08165.png

Chorwacja

DSC08185_.png

Po wyjeździe z gór, jadąc w kierunku Splitu, stacja benzynowa.

DSC08180.png

Plavac Mali żondzi. Tomic, Dingac i inni. Dopiero się uczę. Ważne odpowiednio porozkładane akcenty. Zwykle nad c i s. A tu niespodzianka. Bordoska elita, powiedzmy drugi szereg. Chateau Angludet, Phelan Segur, Desmirail, Lagrange i Cantemerle. Coś bym kupił, ale zupełnie nie wiem co. Ktoś coś poleci? Będziemy w końcu tamtędy wracać.

DSC08176.png

Ciąg dalszy i bliższy nastąpi. Stay tuned!

Comments

Stift

Ponoć anonimowy nie jest. Wierzę!
Podaję stronę www dla zainteresowanych: http://www.winzerhof-stift.at/