IV urodziny SstarWines - Warszawa

Tym razem dla odmiany po Bziku Kulinarnym i Enotece Polskiej (już nas odnotowali i nie wpuszczają) skorzystaliśmy z gościnności Króla Dawida i odwiedziliśmy Guamarjos. Tamadą został Rurale, wybrany jednogłośnie. Win gruzińskich z endemicznej odmiany Saperavi tym razem nie próbowaliśmy, choć wiemy i pamiętamy, że mogą być nie tylko tanie, ale i dobre. No dobrze, drogie też sie zdarzają, to fakt!

gu04guamarjos.JPG

Zaczęliśmy od odczytania telegramu. Oczywiście od tych co nie mogli się pojawić. Morsem bo zimno na dworzu! Marta Wrześniewska, Marek Bieńczyk, Michał Konwicki, żeby wymienić tylko tych co na M... Na M, bo odmiana Mourvedre czy Mataro tego wina, nie równania, od telegrafistów. Z Bonny Doon, gdzie Randal Grahm, przywódca Rhone Rangers, tym razem nie pastiszował ani Ulyssessa ani Edgara Allana Poe.

gu01telegrami.JPG

W międzyczasie uzgadnialiśmy strategię rozwoju SstarWines. Metody klasyczne. Dzień jak co dzień. Przykuwanie do kaloryfera, wymuszenia i podpalenia. Żadnych nowinek. O stosowaniu japońskich sztuk walki nikt się nie zająknął, o wrogich przejęciach też cicho. Po prostu nuda. Dobrze, że podano ostre gruzińskie potrawy na stół, w końcu coś na zaostrzone nasze apetyty. Było przepysznie i endemicznie, jak trzeba.

gu01miecz.JPG

Ciągle było ostro. Nie tylko dlatego, że ostry jak przecinak loarski mus się pojawił na stole, ale i dlatego, że temat dyskusji z patelni na noże zwekslował. Było o ceramicznych, było o japońskich. Mówiono nawet o sensualnej wprost przyjemności płynącej z ich używania. Zacząłem lękliwie rozglądać się po sali. W którą stronę do drzwi, a może okna bliżej? Dobrze, że motor zaparkowany już czeka! Uciekać! Choćby do Toskanii.

gu02motor.jpg

Na szczęście uciekać nie było trzbea, bo Toskania przyszła do nas. Trzy Sangiovese. Wiadomo, że od Cerretalto, miłośnika tej odmiany. Poręczne magnum rozwiązały języki. Dla jednych lepsze emiliańsko-romańskie dla innych toskańskie. Stare, a może młode? Kłótniom nie było końca. Zanim opary absurdu opadły Brunello Poggione odgadnąłem w ciemno - trafiło się ślepej kurze ziarnko. Atmosfera robiła się coraz gorętsza.

gu05atmo.JPG

Francję reprezentowała także Langwedocja tym razem w nieco karykaturalnym, nowoświatowym wydaniu. Peyre Rose to niby magia. Tym razem jednak Cuvee Leone nas nie zaczarowało. Rocznika 1998 jak w Avi nie czuć było jednak. Dekantować, dekantować... iść spać, obudzić się i dalej dekantować. Tego wieczoru czuliśmy się jednak przez Marlene Sorię i Marka Bieńczyka, który to wino kocha nad życie, nieco okantowani.

gu00baklazan.JPG

Potem była prawda. Z wiejskiej klasyki, dla odmiany szkoła austriacka - Zweigelt od dokora, a może profesora nawet, nowa to krzyżówka, endemiczna. A drugie co austriackie Syrah udawało, to Cote Rotie ze spieczonych zboczy, nie czuć jednak słońca zamkniętego w butelce. Czuć chłód i granit, wierność terroir, no i trochę wiejskiego obejścia. Do tego ta aptekarska, trochę lakierowo-plastikowa nuta, pewno beczka taka.

gu06pockl.JPG

Czasy Austro-Węgier nam się dzięki tym winom przypomniały. Nie przenoście nam stolicy do Krakowa, krzyknęła Borysa, antycypując co nadejdzie. Na koniec słodyczy mocna dawka i znów zmyłka. Zamiast Manseng sobie u podnóży Pirenejów rosnąć, to w Górnej Adydze zapuścił korzenie. Mały, ale żwawy, bardzo fajny i zupełnie nie endemiczny, przynajmniej nie w tych stronach. Czasem warto eksperymentować. Do siego roku!

Lista win:

Old Telegram Bonny Doon 2002 California AVA USA Mourvedre http://www.sstarwines.pl/wino13122

Atmospheres Landron NV Loire VMdQ Francja Melon de Bourgogne http://www.sstarwines.pl/wino13137

Classique Weingut Pockl 2010 Burgenland Qw Austria Zweigelt http://www.sstarwines.pl/wino13145

Avi Terre del Cedro Superiore Riserva San Patrignano 1998 Romagna IGT Włochy Sangiovese http://www.sstarwines.pl/wino13127

Stella di Campalto Podere S. Giuseppe 2007 Rosso di Montalcino DOC Włochy Sangiovese http://www.sstarwines.pl/wino13171

Il Poggione 1998 Brunello di Montalcino DOCG Włochy Sangiovese http://www.sstarwines.pl/wino13084

Bonnefond 2007 Cote Rotie AOC Francja Syrah http://www.sstarwines.pl/wino13133

Clos Syrah Leone Peyre Rose 1998 Coteaux du Languedoc AOC Francja Syrah 85% Mourvedre 15% http://www.sstarwines.pl/wino8690

Le Petit Bianco Manincor 2007 Alto Adige VdT Włochy Petit Manseng http://www.sstarwines.pl/wino13121

Comments

Na urodziny

Komiksowo jak znalazł: http://www.sstarwines.pl/drupal-6.10/node/616 SstarWines wciąga:-)

Zapowiedzi

Na zapowiedzi (od)dałem oddzielny choć regularny SWowy wątek http://www.sstarwines.pl/wino13092