Atlantika w Toruniu

Degustacja zorganizowana przez Andrzeja Winomana Daszkiewicza w Toruniu z występami gościnnymi szefa Atlantiki Manuela Maiorala. Były dobre wina i jeszcze lepszy ser, który zaskoczył chyba wszystkich jakością, a z pewnością był miłym gestem Manuela Maiorala. Stare czasy, maj 2003, dokładnie 10 lat temu, ale warte przypomnienia, bo Manuel Maioral przez te lata aż tak znowu się nie zmienił, ogorzał jedynie w polskiej rzeczywistości nieco. Portugalia to wg relacji Manuela Maiorala 300 szczepów, w samym Douro jest ponoć 90. Na koniec spróbowaliśmy honorowego lwa, czyli Leo d'Honor i bynajmniej nie chodzi tu o abdykującego Leo Benhakera. Ciekawostką tej garrafeiry była ciężka butelka tonąca w wodzie nawet bez napełnienia:-) O problemie wielkiej wagi http://daszkiewicz.magazynwino.pl/2009/08/24/problem-wielkiej-wagi/ butelek pisze Andrzej Daszkiewicz. Wspomina też, że można sobie zwichnąć rękę... przy nalewaniu z takiej flaszki. Polecam! Lekturę, nie zwichnięcie. Nie pisze natomiast, że butelki toną. Szczerze mówiąc to nie wiem czy to jest jakiś problem? W końcu butelka to nie statek może utonąć. Na fotce Manuel Maioral z rodziną, z ojcem i bratem - tradycja!

li_beer.jpg

Notki indywidualne (fotki już wkrótce, mam ich trochę z Portugalii, więc dorzucę):

Tradicao Caves do Barroca 14zł http://www.sstarwines.pl/wino373
Aromaty jeżyn, drewna i lekko słodki aromat, jakby tofi. Niech cię jednak nie zwiedzie słodkość aromatu, do tego dochodzi całkiem taniczny posmak.

Caves do Barrocao 1995 Douro Touriga Nacional Touriga Francesa Tinta Roiz 27zł http://www.sstarwines.pl/wino374
Super beczka w aromacie, luksusem aż ocieka. Ceglasta obwódka wskazuje na zaawansowany wiek. Bardziej zrównoważone, niż Tradicao, mniej garbnikowe, ale mocno alkoholowe. Choć ponoć kadzie stalowe. Może stąd ten metaliczny posmak;-) Leżakuje sobie w butelkach, zanim pójdzie między ludzi.

Calcos do Tanha Manuel Pito Hespanhol Vilarinho dos Freires 1999 Douro Touriga Francesa Tinta Roiz Tinta Barocca 50zł http://www.sstarwines.pl/wino375
Dziwne. Niefiltrowane i butekowane w 2001, aha pewno grona z 1999. Nagrodzone! Fiołek, beczka i aroma naftowy.

Barroco Caves do Barrocao 12zł http://www.sstarwines.pl/wino376
Smak krótki. Jak Sauvignon Blanc, tak się mi wino kojarzy. Lekko kwiatowe, ale metaliczne.

Portal da Aguia Quinta da Alorna Vinhos 2000 Ribatejo Baga Castelao (Periquita) Trincadeiro 45zł http://www.sstarwines.pl/wino377
Śliwka i nafta w smaku, zostaje w ustach taki posmak. 4 miesiące beczka amerykańska. W smaku mocne, garbniki niezły. Miłe - nos dobry, ale smak zły.

Quinta do Ribeirinho Primeira Escolha Luis Pato 2000 Beiras Baga Touriga Nacional 110zł http://www.sstarwines.pl/wino378
Jeżyny i drewno mocno dają się wyczuć, do tego lekkie nuty miętowe. Taniczne, ale zrównoważone. Powerful! 90 pkt Wine Enthusiast, 18 pkt u Jancis Robinson.

Leo d`Honor Ermelinda Freitas 1999 Palmela Castelao 200zł http://www.sstarwines.pl/wino379
Wino oznaczone jako garrafeira. Piękny aromat, posmak grafitowy, długi finisz. Wyprodukowano go tylko 8000 butelek (a może skrzynek? e nie, raczej butelek!) z winorośli chyba z winnicy co się zowie Fernando Po.

Notki zebrane http://www.sstarwines.pl/taste.php?_taste=373&taste_=379&taste=0