Note

Private Selection Herdade do Esporao 2006
Alentejo DOC
Portugalia
Semillon
Marsanne
Roussanne
Alk: 13,00%
Kolor: cz
Ocena: 7
Nr 3423
www

sstar&let (2008-10-25)
Francuskie odmiany na portugalskiej ziemi mają się jak widać dobrze. Zmieszać odmiany z nad Rodanu z Bordeaux. Czemu nie! Nieco marcepanu w zapachu, w ustach elegancja oraz ciut kwasu i goryczki. Ładna konstrukcja. Ocena 6-7. Czerwone wina od Esporao miałem okazję już kiedyś spróbować, więc tym razem na degustacji w Bibliotece Akademii Rolniczej skoncentrowałem sie na winach białych i był to dobry wybór - bez skuch! @Atlantika

rurale (2009-02-17)
Doklejam stary, ale jary tekst "Sta³em na brzegu Tejo" rurale o portugalskich peregrynacjach. Sprytnie podszy³em siê pod niego, to pisa³em ja sstar&let:-) A to ju¿ rurale:
By³em w krainie g³oski SZ. Deszkulpe, keriamusz dosz coszteletasz esztufadasz sfasz fawor. Wydaje mi siê, ¿e poprosi³em o jakie¶ ¿ebra do zjedzenia, ale g³owy nie dam. Unikaj±c jednak wycieczek osobistych, chcia³bym jedynie spróbowaæ sporz±dziæ subiektywny poradnik kupuj±cego wina w Portugalii, rezygnuj±c (choæ pewnie to siê nie uda) z pisania o szczepach, kupa¿ach i profilach aromatyczno-smakowych (choæ i tak z tym ciê¿ko mi idzie).
By³em tam przez chwilê, robi³em ró¿ne rzeczy, ale przy ka¿dej nadarzaj±cej siê okazji nie odmawia³em sobie przyjemno¶ci popatrzenia na zawarto¶æ pó³ek sklepowych (od czasu do czasu te¿ co¶ kupi³em). Wydaje siê, ¿e najlepiej robiæ zakupy jednak w supermarketach, ze wzglêdu na wybór i ceny. My¶lê tu przede wszystkim o niskiej i ¶redniej pó³ce, na których rozpiêto¶æ cenowa wynosi od 1 do 10 euro, a których brak w Polsce tak bardzo mi doskwiera. Owszem jest na nich mnóstwo win przemys³owych. Jednak w tym przedziale jest równie¿ ca³a masa win od uznanych producentów. Mo¿na za te pieni±dze kupiæ wiêkszo¶æ podstawowych etykiet z Douro (Cotto, Crasto, Roriz itd.) i Beiras, by³o nie by³o regionów najbardziej presti¿owych. Z Alentejo, Ribatejo i Estremadury prawie wszystko. Nie mówi±c ju¿ o verde z Minho. To ze szczepu loureiro kosztuje 1, 2, 3 euro. Bardziej ambitne ze szczepu alvarinho od 5 do 8 euro. No w ka¿dym razie jak widzê butelkê Altano od Symingtonów i Bruno Pratsa za nieca³e 16 z³otych to buzia mi siê ¶mieje. O tej butelce autorzy Win Europy pisz± ¿e nudne, ale za tak± cenê nie mam wiêkszego problemu ¿eby samemu siê przekonaæ dlaczego nasi uczeni gdy je degustowali wygl±dali zrezygnowani przez okno albo opêdzali muchy znad swoich wysokich czó³. Nie bez przyczyny napisa³em o dobrym winie za 1 euro. Widaæ dopad³ i mnie s³ynny syndrom wakacyjny. Jad³em w podrzêdnej knajpie wieprza po alente¿añsku (kawa³ki wieprzowiny wymieszane z omó³kami, zupe³nie niesamowite), do którego pi³em bia³e wino sto³owe równie¿ z Alentejo. Wyda³o mi siê wrêcz ambrozj±. By³ to Real Lavrador z Adega Cooperativa de Redondo (kupa¿ roupeiro i rabo de ovelha), który w sklepach kosztuje od 99 eurocentów do 1,29 euro. Pewnie w Warszawie od razu bym siê ¿achn±³ i zacz±³ siê krzywiæ, ale tam... Podró¿e zmieniaj± perspektywê. Naprawdê ¶wietne.
Polecam supermarkety, ale nie wszystkie. Ogromny wybór jest w sieci Continental, Jumbo (nale¿y do Auchan) i Intermarche (tu poziom bywa ró¿ny). Najwiêcej emocji budzi rzecz jasna ekskluzywna oferta El Corte Ingles. My¶lê tu nie tylko o domu towarowym w centrum Lizbony, ale ca³ej sieci ich supermarketów w Portugalii (m.in. w centrum handlowym na przedmie¶ciach Sintry w Beloura). Trzeba przy tym pamiêtaæ, ¿e w tym ostatnim przypadku obok supermarketu (gdzie jest stoisko z winem), dzia³aj± delikatesy (gdzie te¿ jest stoisko z winem, ale innym). Nara¿ê siê aktywnej na forum grupie lidlowskiej, ale w Portugalii propozycja Lidla jest strasznie marna. Na najciekawsze promocje trafi³em w sklepach Jumbo. A propos win dobrze znanych równie¿ w Polsce mo¿na by³o na przyk³ad kupiæ Mimosê od Casa Ermelinda Freitas za nieca³e 8 euro, a z nieco wy¿szej pó³ki Vinhas Velhas i Quinta do Ribeirinho od Luisa Pato za odpowiednio 12 i 13 euro oraz Redomê od Niepoorta (za nieca³e 18 euro!). Faktem jest, ¿e dziwne rzeczy dziej± siê z winami bardzo drogimi. Takim dobrym punktem odniesienia jest m.in. Incognito z winnic Cortes de Cima. W Warszawie w sklepach Petera Pulaskiego mo¿na je kupiæ za nieca³e 40 euro, co jest cen± chyba nieosi±galn± w samej Portugalii gdzie ceny tej samej etykiety w supermarketach wahaj± siê od 50 do 60 euro, a sklepach specjalistycznych dochodz± do 70. Widaæ spekulacje daj± znaæ o sobie.
W Lizbonie by³em kilka dni, ale wystarczy³o ¿eby zajrzeæ do dwóch bogato zaopatrzonych sklepów specjalistycznych. Napoleao (o którym by³a ju¿ mowa na forum) przy Rua dos Fanqueiros 70 i Coisas do Arco do Vinho w Centro Cultural de Belem przy Rua Bartolomeu Dias, Loja 7/8. Wybór potê¿ny. Rzadkie etykiety. W Belem widzia³em m.in. flaszkê vinho do gelo od Filipy Pato, o której pisa³ ju¿ Anjos. Cena oko³o 12 euro. Radzê zaopatrzyæ siê w biurze turystycznym w darmowy przewodnik ?Follow Me. Lisboa?, w którym mo¿na znale¼æ szczegó³owe informacje na temat wielu innych sklepów z winami, do których z braku czasu i mo¿liwo¶ci nie uda³o mi siê dotrzeæ.
Radzê równie¿ ostro¿nie podchodziæ do zakupów w sklepach z winami w kurortach turystycznych, zarówno tych na wybrze¿u, jak i tych po³o¿onych dalej, w g³êbi interioru. Ceny bardzo wysokie, wybór ró¿ny, a w promocjach czêsto sprzedaj± zwyk³e wina sto³owe, które 50 m dalej w zwyk³ym spo¿ywczym mo¿na kupiæ dwa, a nawet trzy razy taniej.
W ka¿dej wiêkszej ksiêgarni mo¿na kupiæ przewodniki po winach portugalskich np. Vinhos do Portugal, autorstwa Jose Paulo Martinsa (recenzowany ju¿ na ³amach naszego MW). Ten polecam bo jest przejrzysty i ³atwy w u¿yciu, przede wszystkim dla osób, które chcia³yby siê przedrzeæ siê przez ten g±szcz portugalskiej ró¿norodno¶ci. Jest te¿ kilka tytu³ów prasy winiarskiej. Do r±k trafi³ mi m.in. miesiêcznik Blue Wine. Wysoka kultura edytorska, ¶wietny papier, piêkne zdjêcia. Z przyjemno¶ci± bierze siê to do rêki, widaæ profesjonaln± rêkê osoby odpowiedzialnej za oprawê artystyczn± (w odró¿nieniu od naszego cha³upniczo- pasjonackiego MW). Tre¶ci takie jak zwykle - panele tematyczne (ja czyta³em o alvarinho; zabawne ale dziennikarze portugalscy przekonuj± w odró¿nieniu od autorów Win Europy, ¿e to bardzo d³ugowieczne wino - rocznik 1995 r. od niektórych producentów karz± trzymaæ nawet do 2010 r.!), recenzje nowo¶ci (m.in. wina Dado, sklasyfikowanego jako sto³owe, które jest wspólnym przedsiêwziêciem Nieporta i pana Castro z Dao, wiêc kosztuje ok. 40 euro), profile wybranych producentów (m.in. Antonio Carvalho, biodynamika który produkuje w Estremadurze 6 tys. butelek rocznie bia³ego wina, które obecnie jest bardzo modne na tamtejszym rynku), oceny knajp i rekomendacje wypraw enoturystycznych oraz felietony (m.in. J. Robinson).
Mam jeszcze dwie drobne uwagi na temat win portugalskich do autorów naszego przewodnika, które pewnie wynikaj± z tego, ¿e od jego ostatniej edycji up³ynê³o ju¿ trochê czasu. Pierwsza to taka, ¿e Symingtonowie spu¶cili nieco z tonu i ich flagowa Chryseia nie kosztuje 80 euro, ale 50-60, a w Continentalu widzia³em j± nawet za 45 euro. Po drugie, butelki od Quinta do Fojo nie s± wcale takie trudne do zdobycia. Le¿± sobie grzecznie na pó³kach delikatesów w El Corte Ingles i nigdzie nie chc± siê ruszyæ. Problem mo¿e tkwi w cenie. ¯eby je kupiæ, trzeba op³aciæ bilet na ksiê¿yc, gdy¿ jeden egzemplarz kosztuje 125 euro (tañsze etykiety po ok. 40-60 euro).
I to tyle.
Mo¿na oczywi¶cie daæ sobie spokój z tymi wszystkimi historyjkami o winie.
Mo¿na zamówiæ w ciemnym barze bica cafe i studiowaæ Ksiêgê Niepokoju, autorstwa Fernando Pessoa, bo to wielki portugalski poeta i pisarz by³...
Mo¿na popijaæ tanie porto nad brzegiem Tagu i wypatrywaæ czy karawele wracaj±...
Mo¿na wlewaæ w siebie piwo Sagres, wrzeszczeæ na ca³e gard³o Forca Portugal! i podziwaæ talenty portugalskich pi³karzy, którzy odsy³aj± do domu Holendrów i Anglików...
Mo¿na tak¿e pój¶æ ciemn± noc± do brazylijskiego lokalu, gdzie rytm, zmys³y i wibruj±ce obrazy zlewaj± siê w jedno, waln±æ kilka strza³ów ginginha i podziwiaæ piêkno¶æ nocy, której przodkowie pochodzili pewnie z Mozambiku albo Bissau...
Mo¿na tam robiæ bardzo du¿o ró¿nych rzeczy. Polecam podró¿. No i jednak wino.

wino3423#3294

honey (2009-04-10)
"Sta³em na brzegu Tejo" to idealny tytu³ na dobr± ksi±¿kê. Ma w sobie Magiê :)) Kiedy jechali¶my do Lizbony w 2006 r. skopiowa³em sobie ten tekst z forum wino na komórkê i zawsze kiedy zaczyna³em szukaæ nazw win, to transcedencja tego tytu³u mnie na tyle pozytywnie przygniata³a, ¿e nie potrzebowa³em ju¿ tych wszystkich winnych rekomendacji, bo zrozumia³em, ¿e g³ównie chodzi o to ¿eby stan±æ nad brzegiem Tagu, tak jak podmiot liryczny. Esporao 2003 przywie¼li¶my do Warszawy i posz³o pierwszego dnia. Bardzo dobre, owocowe, skoncentrowane. @El Corte Ingles


wino3423#5152


Wina Herdade do Esporao:
Monte Velho 2019 Alentejo Roup..
Defesa 2018 Alentejo Touriga N..
Defesa 2014 Alentejo Touriga N..
Alandra 2012 grona ró¿niste p..
Monte Velho 2011 Alentejo Roup..
Monte Velho 2010 Alentejo Arag..
Pé Branco 2010 grona ró¿niste..
Pé Tinto 2010 Alentejo
Reserva 2008 Alentejo Aragones..
Esporao 2007 Alentejo Antã..
2007 Alentejo Verdelho
Reserva 2006 Alentejo Aragones,..
Private Selection 2006 Alentejo..
Reserva 2003 Alentejo Aragones,..
2002 Alentejo Syrah
Garrafeira 2001 Alentejo Alican..
Garrafeira 2001 Alentejo Alican..