Grand Cru Classe Saint-Emilion

Przez cały czas picia nieodparte skojarzenie z Prioratem. Dojrzałe owoce, głównie wiśnia i śliwka a także pestka czereśniowa. Ekstraktywne z dobrą i wyrazistą taniną. Relatywnie wysoka kwasowość sprawiała, że wino dało się pić teraz, ale lepiej będzie na pewno za kilka lat. Ja się tego nie dowiem. (Chyba). Ocena 6/7 Za wspomniane kilka lat będzie moim zdaniem 7. Otrzymane w prezencie.

Powyższa notka Marwina o Laniote http://www.sstarwines.pl/wino15628 skłoniła mnie do podsumowania kategorii grand cru classe, w oparciu o bazę StarWines oczywiście. Najpierw ogólnej natury uwaga. Zanim moja opinia film może z opinią krytyków francuskich Bettane'a i Desseauve'a o klasyfikacji?

Le classement de Saint Emilion 2012 przez BDTMedia

Grand cru classe to zaplecze pierwszej ligi tego regionu, czyli premier grand cru classe, zaś dużo wyżej niż niewiele znaczące zwykłe grand cru, do którego dość łatwo wskoczyć i spełnić wymogi formalne. Można powiedzieć, że przynależność do premier gc classe znaczy wiele, zaś do grand cru nic. W przypadku grand cru classe sprawa chyba jest bardziej skomplikowana. Lista Grand Cru Classe z Saint-Emilion:

CHÂTEAU L’ARROSEE, http://www.sstarwines.pl/wino13994#44352

Marek: W Lidlu mają Chateau l'Arrosee 1998 za 150 zł, porównując notkę tego wina od Parkera z notkę deo (La Tour de Mons), to wychodzą wina na podobnym poziomie. Trzeba będzie kupić i ocenić ;-)
Star: Co do l'Arrosee to od 2003 poprawa formy bo lyonska rodzina Caille przejęła ten zamek od kooperatywy. W kadziach z gracją miesza Gilles Pauquet. Są w zacnym przewodniku Bettane'a.
Maciek Gontarz: Château L’Arrosée Saint-Émilion Grand Cru Classé 1998. Nos bardzo rozbudowany. Mocne garbniki i solidna struktura. Marcepan, pierniki z słodkimi owocami. Ale wino z klasą, mimo wysokiej ceny warte swoich pieniędzy. Dobra kwasowość, w ustach wyczuwalny tytoń. Głębokie i eleganckie (149,99 zł).
Star: Najbardziej mi się podoba rozbudowany nos, kojarzy mi się z Adamkiem po walce z Kliczką, bardzo;-) Mimo wysokiej ceny warte swoich pieniędzy? Ciekaw jestem jak się ma do tych win z podobnej półki
Marek: Wyczuwam że jesteś na "nie" wobec tego Arrosee, ciekawe dlaczego? tylko nie ściemniaj, że nie jesteś!
CHÂTEAU BALESTARD LA TONNELLE,
CHÂTEAU BARDE-HAUT,
CHÂTEAU BELLEFONT-BELCIER,
CHÂTEAU BELLEVUE,
CHÂTEAU BERLIQUET,
CHÂTEAU CADET-BON,
CHÂTEAU CAPDEMOURLIN,
CHÂTEAU LE CHATELET,
CHÂTEAU CHAUVIN,
CHÂTEAU CLOS DE SARPE,
CHÂTEAU LA CLOTTE,
CHÂTEAU LA COMMANDERIE,
CHÂTEAU CORBIN,
CHÂTEAU COTE DE BALEAU,

CHÂTEAU LA COUSPAUDE, http://www.sstarwines.pl/wino14786
CHÂTEAU DASSAULT, http://www.sstarwines.pl/wino4574

CHÂTEAU DESTIEUX,
CHÂTEAU LA DOMINIQUE,
CHÂTEAU FAUGERES,
CHÂTEAU FAURIE DE SOUCHARD,
CHÂTEAU DE FERRAND,
CHÂTEAU FLEUR CARDINALE,
CHÂTEAU LA FLEUR MORANGE,
CHÂTEAU FOMBRAUGE, http://www.sstarwines.pl/wino6734 http://www.sstarwines.pl/wino6736
Moje drugie spotkanie z Angelusem, wcześniej był to rewelacyjny rocznik 2001. Kiedy odkorkowałem butelkę czuć było obłędny słodki zapach jeżyn, malin, truskawek, runa leśnego. Po około godzinym dekantowaniu zapach zrobił sie trochę mniej wyraźny ale dalej złożony i słodki. Po pierwszym łyku w ciemno mógłbym powiedzieć że to kalka Angelusa rocznik 2001. Wina o prawie identycznym profilu zmakowym (czyżby to terroir??), wino ze wspaniałym wielowarstowym smakiem i posmakiem, znakomity ekstrakt (kolor czarno rubinowy nieprzeźroczysty), a równocześnie nie jest cieżkie, nie brak mu bordowskiej elegancji. Wino cieliste, ale o dobrej kwasowosci i solinym taninowym kręgosłupie. Faktura wina po ok 2 godzinach stałą się kremowa jak w Pichon Baron 1990. Fantastyczne wino, przypomniało mi również rewelacyjną butelke Chateau Fombrauge 2001, którą kupiłem kiedyś w Carrefour. W obu winach miałem poczucie jakby wino "osadzało się na zębach".
CHÂTEAU FONPLEGADE,
CHÂTEAU FONROQUE, http://www.winkolekcja.pl/winoferta/katalog/produkt/art,625,chteau-fonro...
Posiadłość Château Fonroque, należąca do znanej winiarskiej rodziny Moueix, leży na zachód od miasteczka Saint-Émilion. Wino wytwarzane z gron dojrzewających na gliniasto-wapiennych glebach, zalicza się do czołówki prestiżowej apelacji Saint-Émilion Grand Cru Classé. Jest pełne, bogate, z wyraźnie zaznaczonymi aksamitnymi taninami. Eleganckie i zrównoważone.
CHÂTEAU FRANC MAYNE,
CHÂTEAU GRAND CORBIN,
CHÂTEAU GRAND CORBIN-DESPAGNE,
CHÂTEAU GRAND MAYNE, http://www.sstarwines.pl/wino1001 mylne tropy i typy, odgadliśmy w ciemno co to za wino, balsamiczne, tabaka, cedr, drzewo sandałowe
CHÂTEAU LES GRANDES MURAILLES,
CHÂTEAU GRAND-PONTET,
CHÂTEAU GUADET,
CHÂTEAU HAUT-SARPE,

CLOS DES JACOBINS, http://www.sstarwines.pl/wino13925
COUVENT DES JACOBINS,
CHÂTEAU JEAN FAURE,
CHÂTEAU LANIOTE, http://www.sstarwines.pl/wino15628

CHÂTEAU LARMANDE, http://www.sstarwines.pl/wino9552
Doroti: W weekend dałam upust swoim ządzom i kupiłam to st emilion 2001 grand cru... Boże..... co to było za wino.... i sobie myślę głupia jesteś lewandowska, po co ci to było... teraz każde inne smakować będzie jak sok winogronowy zaprawiony wódką... Właśnie poszukałam troche o tym winie... wypada niezle ;);) Mam nosa chyba. I cena była zachęcająca, 25 euro. Kupię jeszcze jedno do piwnicy... do 2015 to je na bank wypiję ;);) A do tego st emilion zrobiłam szynkę serrano z melonem i parmezanem i spaghetti mascarpone z pieczarkami. Ale pomyślałam sobie, że skoro taaaakie wino... to przecież nie ze schabowym? Było super.
CHÂTEAU LAROQUE,
CHÂTEAU LAROZE,
CLOS LA MADELEINE,
CHÂTEAU LA MARZELLE,
CHÂTEAU MONBOUSQUET,
CHÂTEAU MOULIN DU CADET,
CLOS DE L’ORATOIRE,
CHÂTEAU PAVIE DECESSE,
CHÂTEAU PEBY FAUGERES,
CHÂTEAU PETIT FAURIE DE SOUTARD,
CHÂTEAU DE PRESSAC,
CHÂTEAU LE PRIEURE,
CHÂTEAU QUINAULT L’ENCLOS,
CHÂTEAU RIPEAU, http://www.sstarwines.pl/wino9558
marek (2010-06-02)
Piłem kiedyś Chateau Ripeau 1998 Grand Cru
kupione w Carrefour za ok 80 zł i było
rewelacyjne ale to było kilka lat temu.
sstar (2010-06-02)
To ripo to było z dobrego rocznika! Nawet bardzo.
wein-r (2010-06-02)
Co do Ch. Ripeau z 1998, to ono takie rewelacyjne
nie było, mimo że rocznik rewelacyjny a sama
posiadłość notowana jako Grand Cru Classe (a nie GC).
Ale faktycznie niedrogie jak na warunki polskie.

CHÂTEAU ROCHEBELLE,
CHÂTEAU SAINT-GEORGES-COTE-PAVIE,
CLOS SAINT-MARTIN,
CHÂTEAU SANSONNET,
CHÂTEAU LA SERRE,
CHÂTEAU SOUTARD,
CHÂTEAU TERTRE DAUGAY,
CHÂTEAU LA TOUR FIGEAC,
CHÂTEAU VILLEMAURINE,
CHÂTEAU YON-FIGEAC, http://www.sstarwines.pl/wino6078