Cepparello w Centrum Wina i naszej uwagi

Są takie wina, na które nas nie stać. Czasem usłyszymy o nich, czasem ktoś je spróbuje, opowie, a może opisze. Takim winem było Ceparello, sporo o nim słyszałem http://www.sstarwines.pl/sample.php?guess=Cepparello&inc=lookup.php ale to inni próbowali. Jedyną szansą na spróbowanie takich win wydaje się przyjaciel lub degustacja. Tym razem zagrały obydwa czynniki. Andrzej Różycki błogosławiąc nowemu importowi Centrum Wina odpalił kilka flaszek ze swojej kolekcji, a dokładnie rzecz ujmując swojej piwniczki http://sarwine.pl/ którą na SstarWines od pewnego czasu reklamuję, z czystej życzliwoście dla przedsięwzięcia.
DSC_3324.png
Postawił cztery roczniki: 2007 (lekka i dobra na dziś), 2008 (pachnąca i piękna), 2009 (mocarna do piwniczki), 2011 (owocowa i z potencjałem), choć tylko jeden z nich był szczególny. Nie chodziło tu bynajmniej o to, że 2008 z double-magnum była serwowana, ale historia związana z tym winem, dobrze odzwierciedlająca podejście Andrzeja i Paolo do wina. Wino okazało się być prezentem od Paolo de Marchi, a prezentami najlepiej jak się człowiek podzieli z przyjaciółmi. Nie pierwszy raz zresztą, pamiętam jak w Bziku Kulinarnym Andrzej wyciągnął zza pazuchy Angelusa kiedyś. Ale to nie jedyny powód. Wino nie zmieściło się do idealnie spakowanego bagażu i trafiło do Volskwagena Jetty znajomego, a tam nie tylko się zgrzało, ale i wyciek pojawił się po powrocie, cóż było robić? Tylko szybo wypić!
DSC_3308.png
Stąd pomysł na degustację, a że import dogadany, to i Centrum Wina postawiło w swojej siedzibie przy Puławskiej wina la Spinetty. Nowoczesne Nebbiolo z tradycyjnym Sangiovese nie ma co porównywać, ale już chardonnay z oferty obydwu producentów można jak najbardziej. Obydwa beczkowe, choć w jednym siła, a w drugim elegancja, zgadnijcie w którym? Dorzucili porządnie zrobione sauvignon blanc, bardzo odmianowe, co może być zarzutem jak i pochwałą, dla mnie bliżej do Nowego Świata kiwi, niż do bordoskiego, czy loarskiego archetypu. Podobnie jak przepyszne Nebbiolo z domieszkami z piemonckiej posiadłości de Marchi, to butelka na którą mnie może być stać, jeśli trafi do Centrum Wina.
DSC_3325.png
Wina jak wina, ale najważniejsi są ludzie. Opowieść Andrzeja o działaniach Paolo de Marchi urzekająca, szczerością i zaangażowaniem, podobnie jak działalność Paolo w Toskanii, gdzie przegrywa póki co z konserwatorem zabytków w wysiłkach do przywrócenia blasku okolicy. Pojawił się Wein-r, z który wymienialiśmy opinie, nie tylko o prezentowanych winach, ale np. o tym jak tokaj eszencia może podrożeć wielokrotnie po 100 od Parkera z roku, na rok, ech. Z Markiem Bieńczykiem o Estonii, Lyonie oraz Paryżu, choć powinniśmy o mielonce, znaczy konserwie turystycznej, ale o tym w Magazynie Wino. Z Tomkiem Prange Barczyńskim, o urokach komunikacji miejskiej, przygodnie poznanych siostrach, o tym jak pić i jak zakąszać. Z Jarkiem z Centrum Wina, o nowym winie Joela Robuchona, który michelinowskie gwiazdki zamienił na współpracę z Jabouletem i wina robi...
DSC_3350.png
ciąg dalszy nastąpi... a tymczasem Ceparello na SstarWines roczniki:
Cepparello 1999 http://www.sstarwines.pl/wino13075 MM: Bardzo dobre. Zadnych oznak zmeczenia. Ladny nos, pestkowy. W ustach gladkie, ciut krotkie.
Cepparello 2000 http://www.sstarwines.pl/wino9654 MdCC: ..mówił żeby nie bać się dawać ósemek.. to dam. Za piękno, za przyjemność picia, za prostotę.
Cepparello 2001 http://www.sstarwines.pl/wino15622 Cerretalto: zdarzały mi się "nudniejsze" butelki - więc gdybym miał 1 but. to raczej bym nie czekał.
Cepparello 2003 http://www.sstarwines.pl/wino8614 MdCC: Cud, miód, palce lizać... zgodnie z obietnicą. Rocznik upalny ale to wino całkiem zrównoważone.
Cepparello 2005 http://www.sstarwines.pl/wino15621 Wein-r: Latka miną i na SW dojdą...2005 też super, ale notki na razie nie zapodam. Figa z makiem:)
Cepparello 2006 http://www.sstarwines.pl/wino10836 MKonwicki: Niesamowita pijalność, chciałoby się pić szklankami. Opadnięte jesienne liście. Pięknie było.
Cepparello 2007 http://www.sstarwines.pl/wino15623 Star: Wino o dużym współczynniku pijalności, owocowość w tle, znaczy mineralne niby, może wodniste?
Cepparello 2008 http://www.sstarwines.pl/wino15629 Star: Słodko, choć kwasowo przecież, perfumowane, tytoniowe, pachnące, bogactwo ujęte w ryzy.
Cepparello 2009 http://www.sstarwines.pl/wino15646 Star: Mocarz, ale nie ten co myślicie, surowe jak skandynawski pastor, ale może kiedyś zmięknie?
Cepparello 2011 http://www.sstarwines.pl/wino15634 Star: witalność i wigor, siła i moc, przykryta francuską elegancją, wiśnia w tytoniowych klimatach.
DSC_3338.png
Rocznik 2010 potencjalnie wielki, czeka na inną okazję, wraz z innymi świetnymi jak np. 2004!
0050395.png
Inne próbowane wina Isole e Olena i Spinetty tego dnia, zaś ciąg dalszy nastąpi...
Chianti Classico 2013 http://www.sstarwines.pl/wino15625 prosty kwasiorek, prokulinarny raczej niż medytacyjny, chyba, że ktoś zamyśla się nad kotletem
Proprieta Sperino Uvaggio Rosso 2007 Coste della Sesio http://www.sstarwines.pl/wino15637 przepyszne potwierdza klasę win z 2007 w Piemoncie już dziś
Bianco La Spinetta 2011 Langhe http://www.sstarwines.pl/wino15624 wino odmianowe, zamysł winifikacyjny nie zmienił cech odmiany w wersji zamorskiej
Lidia La Spinetta 2011 http://www.sstarwines.pl/wino15632 zamysł ambitny beczkowy, ale póki co mało przyjemności, pozostaje wierzyć, że to się zmieni
Vigneto Bordini La Spinetta 2011 Barbaresco http://www.sstarwines.pl/wino15641 dziś nie, a jutro? , garbnik jest na lata; stek by je ożywił, sucho w gębie
Vursu Campe La Spinetta 2011 Barolo http://www.sstarwines.pl/wino15645 więcej elegancji, jak we Francji, mniej topornej siły, długie, mocne, kwasowe